_____________________________________________________________________________________________________________________John aka Japekar____________________________________

Polsko aneb čistá hlava

15. července 2008 v 12:45 | J
Byl jsem na dovče a bylo to opět supr.

Prostě někam jet neřešit nic extra / vlastně řešit jen základní problémy a vypnout..
Když loni Šnek vyprávěl o cestě na kole do Afriky, tak mě jeho vyprávění zaujalo, že jsem prohlásil že bych jel taky, slovo dalo slovo a najednou sedíme nebo spíš ležíme ve vlaku směr Polsko, a jedem do Leszna. Než jsme teda nasedli, tak nás na nádraží přišla vyprovodit Ali, což bylo fajn. V Lešně se srazíme se Šnekem, který se vrací od Baltu. My (já, Teta a Pavel) ho doprovodíme k Čechám a pak se uvidí.
Po příjezdu na místo a objetí nádraží nacházíme lajdáka Šneka, jak si vysedává na sluníčku a opaluje se po dvou pivech a něčem dobrém.
Pár poznatků z Polska
Polsko je velká země a až k hranicím neskutečně placaté. To se mohli Čechy fajn bránit, polský voják došel na hranice vylez nahoru na kopec a tam ho stražný Čech schodil/skopl zpět dolů do Polska :) Jinak je ta rovina, na rozjetí celkem fajn.
V každé vesnici je obchod - sklep kde se dá koupit plechovka piva, nanuk, jídlo, sladkoje (rozumněj koblihy a pod) a další základní potraviny. Hospody tu moc nevedou. Vlastně skoro vůbec.
Je tam hafec kostelů, když jde někdo kolem kostela tak se pokřižuje, hlavně na vesnici. Ale viděli jsme to i ve městě. Lidi se křižujou i za jízdy na kole.
Moc bajkeru se tam nepotká, lidi tam teda jezdí na kole, ale spíš tak jako pro příblížení v prostoru. Tudíž cyklostezky, no ale jo, jsou tam, ale nejsou nějak extra popsaný ani nejsou pořádný mapy.
Strašně tam frčí malý auta, polský fiat je holt polský fiat, těch malejch nákupních tašek tam jezdí ještě mraky, a velmi často používaným vozidlem je Fiat Sejšento a Cinkvečento. Do tohoto vozu se Šnek zamiloval a pokud ne, tak si ho alespoň velmi oblíbil.
Papež Jan Pavel II je v Polsku velmi populární. Japaby ne, shodli jsme se na tom, že to byl sympaťák.
Co jsme vlastně viděli?
Tak třeba Lešno a Jana Ámose, pak Milczky rybníky, spoustu kostelů, Wroclaw, nějakej bunkr, kostel ve Swidnici..Zde je tunel v podzemním Hitlerovo městě v Sovích horách - Osowka,
Pak už jsme teda dojeli do čech
a páč nám zbyl nějaký čas tak jsme se koukli i po Čechách - do Adršpachu, Náchoda, na Jiráskův Hronov..
To je kousek za Hronovem ráno po bouřce
a pak dále na Staré Bělidlo, Ratibořice, pevnost Josefov..
Byla to pohoda a sranda.
Tak třeba když jsme vylezli zmrzlí z podzemí, lehce pršelo, zima, kopec před náma, nikomu se nechtělo jet a do toho Šnek prohlásil že:
" Ta cyklistika je někdy pěkný inferno "
Což z jeho úst Šneka po 3800 kilometrech a 30 dnech na kole zní zajímavě.
Nebo po vytlačení brutálního padáku, kterej byl sakra dlouhej do obce která se jmenovala Vysoká Srbská Zlíčko:
" Tak todle jsem zažil jenom 3krát, takovejdle kopec, dvakrát v Alpách a pak tady "
A další a další.. Satanáš otec náš.
Příjemný pak byl styl cestování od sklepu ke sklepu, se zastávkami na koblihu nanuka pivko a jiné dobroty.
Domů jsme se vrátili po osmi dnech a 483 kilometrech, byl jsem špinavej, smrděl jsem, ale hlava, ta byla krásně čistá (teda zevnitř :)
Moc se mi líbílo.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 icesmilla | 15. července 2008 v 14:51 | Reagovat

Tak to skoro vypadá, jako by ses v práci nudil :)

Ale co mě zajímá - platí ještě, že se my Slované navzájem domluvíme? U mě teda ne, alespoň před pár lety jsem s Polákem/Polkou mluvila jakýmkoli jiným jazykem, který jsme oba alespoň trochu zvládali. A ještě mě napadá, jak by se v mé zatím neexistující knihovně vyjímaly takové Šnekovy komentáře a postřehy. Zařadila bych je mezi klasiky :)

2 J | 16. července 2008 v 7:36 | Reagovat

To Ice: No mam v praci celkem volnejs :)

Jo domluvit se celkem da, dost jsem teda ukazoval,a jakmile zacli rikat cisla tak jsem byl ztracen.Ale nejakej velkej pokec, to by neslo.

Jojo Snek a jeho perly, mel by mit na strankach takovou rubriku.. :)

3 Jaroslav Šnek Král | E-mail | Web | 17. července 2008 v 0:19 | Reagovat

Johne, napsals to pěkně... takhle to opravdu nějak bylo. Cestování na kole nebo s kolem a poznávání třeba nových zemí a třeba i lidí je strašně krásná věc. I když se člověk občas zapotí a ušpiní a pak se nemá, kde se umýt... i když se člověk občas unaví a pak neví , kde v klidu spočinout... A přeci stojí to za to! Třeba za tu vyčištěnou hlavu... nebo za sjetý pláště a vytahanej řetěz:-) Šnek

P.S.: Koupím Fiat Cinquencento. barva bílá. značka levně. To kolo už do něj nějak nacpu...:-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama